فروش قسمتی از ملک سرمایه گذاری بدون مدرک و اطلاع و رضایت سهامدار عمده که مدارک به اسم او است .

مشاوره رایگاندسته بندی: کیفریفروش قسمتی از ملک سرمایه گذاری بدون مدرک و اطلاع و رضایت سهامدار عمده که مدارک به اسم او است .
محسن نقی زاده سوال شده 6 ماه قبل

با سلام
در سال 92 به پیشنهاد یکی از اقوام در امر دامپروری به اتفاق او سرمایه گذاری نمودم و پولی روی هم گذاشته و یک گاوداری و تعدادی گاو و گوساله خریداری نموده و اقدام به این کار کردیم . حساب و کتابهای مربوط به این سرمایه گذاری و همچنین قولنامه عادی خرید گاوداری که به تایید شورای شهر و روستا و جهاد کشاورزی رسیده و پروانه بهره برداری وپروانه فعالیت گاوداری به نام اینجانب می باشد . و شریکم هیچ مدرکی دال بر شراکت و میزان سهم شراکت در اختیار ندارد . بعد از 3 سال کار به این نتیجه رسیدم که این کار صرفه اقتصادی ندارد و تصمیم به فروش سرمایه منقول و غیر منقول نموده و به مرور گاوها و گوساله ها را فروخته و مبالغ آن را به نسبت سهم خود تقسیم نمودیم ولی محل گاوداری به دلیل روکود و نداشتن مشتری به فروش نرفت . در سال 96 شخصی خواستار خرید 3 دانگ گاوداری شد ولی با فروش بخشی از گاوداری توسط شریک سرمایه گذاریم مخالفت شد و تاکید بر این شد که باید تمام گاوداری با هم بفروش برسد . اسفند سال 97 همین شخص با واسطه ای خواستار خرید 6 دانگ گاوداری شد ولی متاسفانه بعد از 2 الی 3 جلسه توسط واسطه اعلام شد که از خرید گاوداری منصرف شده است . فروردین 98 متوجه شدیم فرد واسطه معامله بعد از اعلام انصراف خریدار با توجه پول نیاز بودن شریکمان در سرمایه گذاری و با توجه اینکه من جزوه خانواده شهدا هستم و پایبند به احکام دین و اصول اخلاقی هستم و سهم شریکمان را انکار نمی کنم اقدام به نوشتن یک قولنامه کرده و بیش از سهم او را از ایشان خریده و گفته مبلغ اضافه سهم خرید شده را به شریکتان می دهم . ایشان با فرض اینکه حال دیگر شریک ما است اقدام به آوردن گاو و گوساله در گاوداری کرده که ما به این واسطه از ایشان شکایت کردیم که در مراحله بازپرسی است . سوال من این است آیا شریک من در این سرمایه گذاری طبق قانون می تواند چون در سرمایه گذاری شریک پس در گاوداری هم شریک است و بدون تعیین سهم و تفکیک آن و بدون اطلاع و رضایت من که تمام اسناد به اسم من است 2 الی 3 دانگ گاوداری (هنوز قولنامه آنها را مشاهد نکرده ام) را بفروشد و پول آنرا دریافت کند و خریدار نیز با اطلاع کامل از اینکه ایشان چقدر سهم دارد و هیچ مدرکی ندارد اقدام به خرید نموده و پول پرداخت کرده است . آیا این معامله صحیح است یا باطل ؟ و فروشنده وخریدار حق انجام چنین معامله ای را داشته اند؟ مگر نباید این ملک کامل به فروش رود و بعد از کسر هزینه ها و وصول مطالبات و پرداخت بدهی ها باقیمانده به نسبت سهم طرفین تقسیم و سرمایه گذاری خاتمه یابد . لازم به ذکر است سهم ایشان در این سرمایه گذاری در حال حاضر 1/3 و سهم من 2/3 است . متشکرم از راهنمای شما

1پاسخ ها
edalat عضو سایت پاسخ داده شد 3 ماه قبل

با سلام لطفاً به قسمت جستجوی سایت مراجعه فرمایید و موضوع مال مشاع را جستجو کنید مطالب زیادی در این خصوص در سایت وجود دارد.ضمناً در صورت نیاز به مشاوره حضوری یا تقاضای أخذ وکیل با شماره 09133171193 هماهنگی فرمائید.هر یک از شرکا ملک مشاع می تواند به فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک یا شرکا دیگر، فقط به میزان سهم خود اقدام کند. به عبارت دیگر، اگر شخص مالک 2 دانگ از 6 دانگ به نحوه اشاعه بود بدون اجازه شریک یا شرکا می تواند سهم خود را بفروشد. به این نوع اقدامات تصرفات حقوقی گویند. قانون مالی را مشاع می داند که در تملک چند نفر باشد و شرکای آن در تمام اجزای مال با هم شریک باشند ، هر شریک نسبت به سهم خود مختار است و می تواند سهم خود را بفروشد. قانون تصرف حقوقی شرکا در مال مشاع را مجاز می داند و اگر شریک بخواهد تمام یا قسمتی از سهم خود را به دیگری انتقال دهد ، مجاز خواهد بود. هر یک از شرکا برای انجام تصرفات حقوقی نسبت به سهم خود در ملک مشاع کاملا آزاد هستند. حال اگر شریکی، تمام ملک مشاع یعنی هم سهم خود و هم سهم شرکایش را بفروشد ، معامله فروشنده نسبت به میزان سهم خودش صحیح بوده اما نسبت به میزان سهم شرکا دیگر فضولی محسوب می شود ، لذا شرکا دیگر می توانند یا آن معامله را بپذیرند یا رد کنند. فروش سهم مشاع متعلق به فروشنده به هیچ عنوان و در هیچ صورتی جرم نیست و حق قانونی مالک است. اما فروش سهم دیگران در مال مشاع جرم و مشمول مقررات کیفری انتقال مال غیر است. به عبارتی فروش سهم مشاع از ناحیه مالک اعم از اینکه تمام سهم مشاع خود را بفروشد یا فقط قسمتی از آن را فاقد اشکال است زیرا خریدار به میزان سهام مورد معامله در هر ذره ملک شریک خواهد بود ولی اگر مالک مشاعی قسمتی معین از کل ملک را به صورت مفروز که دارای ابعاد و مشخصات معلوم باشد بفروشد معامله نسبت به سهم سایر مالکین درآن قسمت مشخص و معین نادرست است. می توانید برای اطاع بیشتر در قسمت جستجوی سایت کلمه مشاع را سرچ کنید و مطالب کاملتری را مطالعه فرمایید.

بستن
بستن