خانواده

کار و تحصیل زوجه

آیا شوهر مى‌‏تواند از درس خواندن و یا کار کردن همسر خود که کارمند است جلوگیرى نماید؟

پاسخ👇
اگر با شرط خروج از منزل و اشتغال کارمندى ازدواج کرده، شوهر نمى ‏تواند مانع گردد. بدین ترتیب که در مورد حق تحصیل و حق اشتغال زن، مرد می‌تواند با امضا کردن شروط ضمن عقد، اجازه تحصیل یا کار کردن را به همسر خود بدهد یا با امضا نکردن آن، این حق را از او سلب کند.

لازم به ذکر است در صورتی که زن در زمان ازدواج محصل باشد، مرد بدون بیان شرط ادامه تحصیل موافقت ضمنی کرده است و بعد از ازدواج اجازه مخالفت ندارد. البته چنانچه اشتغال زوجه به تحصیل، مغایر تکلیف وی به تمکین از زوج باشد، زوج می‌‌تواند با اقامه دعوای الزام به تمکین، نشوز زوجه را اثبات کند.

در ماده 1117 قانون مدنی آمده است که شوهر می‌تواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن