خانواده

مواردی که مردِ زن دار قانوناً می تواند ازدواج مجدد کند

تمکین – ازدواج مجدد – وظایف زناشویی
پاسخ

⏳سوال:

🔻با سلام. لطفا بفرمایید در چه مواردی مردِ زن دار می تواند ازدواج مجدد داشته باشد؟

پاسخ:
🔻طبق ماده 16 ‌قانون حمایت خانواده، مصوب 1353.11.15 مرد نمی‌تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند؛ مگر در موارد زیر:
1 – رضایت همسر اول.
2 – عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی.
3 – عدم تمکین زن از شوهر.
4 – ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج موضوع بندهای 5 و 6 ماده 8.
5 – محکومیت زن وفق بند 8 ماده 8.
6 – ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر برابر بند 9 ماده 8.
7 – ترک زندگی خانوادگی از طرف زن.
8 – عقیم بودن زن.
9 – غایب مفقودالاثر شدن زن برابر بند 14 ماده
البته در قانون جمهوری اسلامی ایران(بر خلاف تجویز شرع مقدس اسلام تا ۴ همسر) و همچنین بعض از کشورهای اروپایی و آمریکایی اصل بر تک همسری است و حتی در مواردی ازدواج مجدد جرم انگاری شده و مجازات دارد. به نظر می رسد چون اصل تحکیم بنیان خانواده پذیرای تک همسری است و با توجه به مقتضیات زمان و عرف اجتماعی پدیده تعدد زوجات امری صعب و مشکل به جهت رعایت عدالت باشد فلذا بهتر آن است اگر در خانه کس است یک حرف بس است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن