کیفری ، جرایم و مجازات ها

آشنایی با جرایمی که موجب سوءپیشینه کیفری می‌شوند

سوءپیشینه کیفری

یکی از مدارکی که در زمان استخدام دولتی، اخذ جواز کسب و پروانه های شغلی و… از متقاضی خواسته می شود، گواهی عدم سوءِپیشینه است. برای دریافت گواهی عدم سوءِپیشینه کیفری، نداشتن محکومیت مؤثر کیفری شرط است.
اما محکومیت مؤثر کیفری چیست؟
محکومیت مؤثر کیفری، محکومیتی است که محکوم را به تبعِ اجرای حکم، از حقوق اجتماعی محروم می سازد.
در چارچوب قوانین حقوقی، افراد در صورت ارتکاب برخی جرایم و فراخوانده شدن به دستگاه قضا، پس از محکومیت، علاوه بر مجازات جرم مربوطه، از حقوق اجتماعی نیز محروم می شوند.
به عبارت دیگر، در برخی از انواع جرایم، مرتکب علاوه بر مجازات اصلی، به مجازات تبعی نیز محکوم می شود که نتیجه آن محرومیت از حقوق اجتماعی است.
این حقوق در ماده ۲۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ مورد تصریح قرار گرفته اند و به شرح زیر هستند.
داوطلب شدن در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا؛ عضویت در شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام یا هیات دولت و تصدی معاونت رییس جمهور؛ تصدی ریاست قوه قضاییه، دادستانی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور و ریاست دیوان عدالت اداری؛ انتخاب شدن یا عضویت در انجمن ها، شوراها، احزاب و جمعیت ها به موجب قانون یا با رأی مردم؛ عضویت در هیات های منصفه، امنا و شوراهای حل اختلاف؛ اشتغال به عنوان مدیر مسئول یا سردبیر رسانه های گروهی؛ استخدام یا اشتغال در کلیه دستگاه های حکومتی اعم از قوای سه گانه و سازمان ها و شرکت های وابسته به آنها، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مسلح و سایر نهادهای تحت نظر رهبری، شهرداری ها و مؤسسات مأمور به خدمات عمومی و دستگاه های مستلزم تصریح یا ذکر نام برای شمول قانون بر آنها؛ اشتغال به عنوان وکیل دادگستری و تصدی دفاتر ثبت اسناد رسمی و ازدواج و طلاق و دفتریاری؛ انتخاب شدن به سمت قیم، امین، متولی، ناظر یا متصدی موقوفات عام؛ انتخاب شدن به سمت داوری یا کارشناسی در مراجع رسمی؛ استفاده از نشان های دولتی و عناوین افتخاری و نیز تأسیس، اداره یا عضویت در هیات مدیره شرکت های دولتی، تعاونی و خصوصی یا ثبت نام تجارتی یا مؤسسه آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و علمی، این موارد را به خود اختصاص می دهد.

محکومیت مؤثر کیفری

محکومیت مؤثر کیفری چه محکومیتی است؟
حال پرسش این است که چه جرایم و مجازات هایی موجب می شوند فرد از این حقوق اجتماعی محروم شود؟
به بیان دیگر، ارتکاب چه جرایمی موجب می شود فرد در صورت محکومیت، از حقوق اجتماعی محروم و در پیشینه کیفری او نیز ثبت شود؟
این جرایم در ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ بیان شده اند و عبارت است از جرایمی که مجازات آنها سالب حیات است،
مانند قتل که مجازات آن قصاص است؛ جرایمی که مجازات آنها حبس ابد است،
مانند ارتکاب سرقت حدی برای بار سوم؛ جرایمی که موجب مجازات قطع عضو هستند،
مانند سرقت حدی برای بار اول و دوم؛ جرایم موجب مجازات قصاص عضو،
مانند قطع عمدی عضو دیگری که موجب قصاص عضو جانی می شود؛ جرایم مستوجب نفی بلد، مانند محاربه؛ جرایم مستوجب حبس تا درجه پنج،
مانند آدم ربایی و جرایم موجب شلاق حدی، مانند زنا، قَذف و شرب خمر.
اما آیا کسی که مرتکب این جرایم شود، همواره مجبور است این بار سنگین را به دوش بکشد و به عنوان فردی سابقه دار شناخته شود؟
پاسخ این پرسش، منفی است.
ثبت در سوءِپیشینه فرد نیز مدت زمانی دارد و افراد به تناسب جرمی که مرتکب شده اند تا مدت زمان معینی از حقوق اجتماعی محروم می شوند.
پس از گذشتن این مواعد مقرر، فرد اعاده حیثیت می شود و آثار تبعی محکومیت وی زائل خواهد شد.
این مدت ها در ماده ۲۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ مشخص شده اند که شامل هفت سال در محکومیت به مجازات های سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی؛
سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت واردشده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار
همچنین دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت واردشده نصف دیه مجنی علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج است.
مطابق قانون مجازات اسلامی، پس از گذشتن مدت زمان های مذکور، برای رفع اثر از محکومیت مؤثر کیفری و اعاده حیثیت، نیازی به مراجعه به دادگاه و دریافت حکم از دادگاه نیست و با اجرای حکم و منقضی شدنِ مدت زمانِ محرومیت شخص از حقوق اجتماعی، طی فرایندی اداری، موضوع به مراجع ذی ربط اعلام و از پیشینه کیفری فرد محکوم پاک می شود.
در صورت نیاز به راهنمایی و اطلاعات بیشتر یا تقاضای أخذ وکیل به سایت موسسه حقوقی وکلای عدالت (vokalayeedalat.com) مراجعه یا با شماره 09133171193 هماهنگی فرمائید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن